CHOW CHOW - MAAILMA VANIM KOERATÕUG?

Chow chow'd peetakse üheks kõige vanemaks koeratõuks maailmas, mis eksisteeris juba tuhandeid aastaid enne meie ajaarvamise algust. Geeniteadlased arvavad, et aastatuhandeid tagasi toimus lahknemine - tekkisid hundi- ja karulaadsed loomad. Omamoodi kõnekas on fakt, et karudel on 44, ja ka chow chow'del on kutsikana 44 hammast. Suurel osadel imetajatest on roosad keeled, välja arvatud jääkarud ja chow chow'd (
ja ka shar peid).
Karud, kellel on sinakas keel, pärinevad aga Kesk-Aasia aladelt nagu chow chow'gi. 

Tõule esineb viiteid juba 11.sajandil e.m.a. iidsetes Hiina ürikutes, kus mainitakse "suurt ja karvast lilla keelega sirgete tagajalgadega tatari koera" ja "barbarite koera". Siiski lähevad andmed tõu pärinemise kohta ajaloolaste seas lahku: ühtede arvates on ta pärit Hiinast, teiste arvates aga arktilistelt aladelt ning sealt liikunud edasi Mongooliasse, Siberisse ja seejärel Hiinasse. Väidetakse ka, et chow chow on algupäraselt olnud Tiibeti laama koer.
Tõu algse ülesande osas esineb samuti mõningaid lahkarvamusi: ühtede arvates ühtede arvates peeti teda peamiselt kloostrites valve- ja kaitsekoerana. Tema aukartustäratav välimus aitas peletada eemale kurje vaime ja anda märku, kui lähenemas oli oht. Selle tõestuseks on fakt, et budistlikest kloostritest on leitud chow chow'sid meenutavaid kivist raidkujusid. Üks selline raidkuju pärineb näiteks Hani dünastia ajast (206 e.Kr- 220 pKr) ja on vaatamiseks väljas Berliini muuseumis.
Teised jälle on arvamusel, et chow chow'd kasutati siiski peamiselt jahi- ja töökoerana. Räägitakse, et hiina keisritel oli mitusada chow chow'd oma jahilkäikudele kaasamiseks. Koerte ülesandeks oli nii saaki märgata, kinni püüda kui hiljem seda vedada aidata. Tšingis-khaanil aga olevat olnud lausa üle 5000 chow chow, kes olid saatjateks sõdalastele.  
Levinud on ka arvamus, et chow chow kodumaal peeti teda lihaloomana. 
Igal juhul on teada, et kõige esimesed chowd olid pruuni ja musta värvi, kuid kõige toitvamateks peeti musta värvi koeri.

KUIDAS CHOW CHOW EUROOPASSE JA EETISSE JÕUDIS

Esimene eurooplane, kes mainis ja kirjeldas chow chow'd, oli Itaalia maadeuurija Marco Polo, kes külastas 13.sajandil oma merereisil Hiinat.

Euroopasse jõudis esimene chow chow laevaga 1760.aastal, kui teda esitleti Londoni loomaaias kui "metsikut Hiina koera". Inglased olid võlutud tõu aurast ja sinakasmustast keelest. 
On teada, et 1895.aastal kingiti Inglismaa kuninganna Victoriale chow chow, kes elas kuningalossis koos teiste lemmikutega ning keda kuninganna kutsus karukoeraks. 1895.aastal moodustati Suurbritannias esimene tõuühing ja 1903.aastal eksporditi esimene selle tõu esindaja Suurbritanniast Ameerikasse. 1905.aastal sai mrs Garnett Botfieldi koer Chinese Chum esimeseks Ameerika chow chow'de tsempioniks.
1936.aastal võitis mrs V.A. Mawnoochi koer Champion Choonam Hung Kwong mainekal näitusel Crufts Dog Show parima osaleja tiitli. Too koer oli 44 British Challenge' autasu omanik ning summa, millele looma väärtust hinnati, oli tohutu - 5250 inglise naela (8400 USD).
On teada, et Tallinnas oli 1930ndate alguses üks chow chow tõugu koer. Niinimetatud nõukogude ajal oli chow chow'sid Eestis väga vähe. 


Küll aga on 20.sajandil chow chow'sid pidanud paljud kuulsad inimesed mujalt maailmast. Näiteks psühhoanalüüsi loojal Sigmund Freudil oli mitu chow chow'd ja üks nendest, koer nimega Jofi, käis tihti koos peremehega patsientide sessioonide juures kaasas. Jofi andis Freudile patsientide mentaalse seisukorra kohta väärtuslikku informatsiooni: ta lähenes alati ainult nendele patsientidele, kes olid rahulikud ning eiras täielikult närvilisi patsiente. 


KUIDAS CHOW CHOW OMA NIME SAI 

Chow chow nime päritolu suhtes esineb mitu erinevat versiooni. Üks neist räägib, et chow chow nimi tuleneb inglisekeelsest variandist Chinese Choo Hunting Dog, kus sõna "choo" tähendab "söödavat. Selle tõestuseks on ka fakt, et mongolid ja hiinlased tõepoolest tarvitasid toiduks koeraliha. 

Teise versiooni järgi tuleneb chow chow nimi Hiinas jahikoera kohta kasutatavast nimest "Cha", mis tähendas "suurt, primitiivset ja erakordse tugevusega koera". 

On ka versioon, et chow chow sai oma nime hoopis meremeeste kõnepruugist, kes väljendiga "chow chow" tähistasid kõike laeval leiduvat söödavat. Kuna ükskord olnud laeval ka koer, keda Hiinast Inglismaale viidi, siis kutsuti tedagi chow chow'ks. 

Tänapäeval on chow chow staatus palju muutunud, teda ei peeta juba ammu enam töökoerana nagu kunagi Mongoolias ja Hiinas. Chow chow on peamiselt seltsikoer ning tema majesteetlik olek arvatakse olevat kujunenud tänu kunginglikule kohtlemisele, mis sai talle osaks nii Suurbritannias kui Ameerikas. 

.